БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА * над 89,00 лв.

Спадът във фината моторика при децата – как екраните и модерният начин на живот влияят на развитието им

77% от учителите съобщават, че умения като държане на молив, рязане с ножица и писане са станали по-трудни за малките ученици

Съвременните деца все по-трудно овладяват основни фини моторни умения – държане на молив, връзване на обувки, използване на ножици. Причините? Повишеното време пред екрани, намалената игра на открито и последствията от пандемията.

Според проучване сред учители от предучилищните групи до трети клас, 77% от тях споделят, че децата срещат затруднения с фината моторика, а 69% отбелязват, че връзването на обувки е по-трудно в сравнение с преди пет години.

"Вярвам го напълно – виждам го при собствените си деца. Изкушението от екраните е огромно – и за тях, и за нас, родителите. Четенето намалява. Игрите навън намаляват. А с това и фините двигателни умения се влошават."

Защо фината моторика при децата отслабва?

Експертите посочват няколко основни причини:

Екраните изместват ръчните занимания. Вместо да строят с блокчета, да оцветяват или да редят пъзели, децата прекарват време в пасивно гледане на видеа или игри на телефон/таблет.

Четенето за удоволствие намалява. Според Pew Research броят на децата, които четат за удоволствие, е спаднал през последното десетилетие. Това означава по-малко време за разлистване на страници, държане на моливи и упражнения за писане, което се отразява на фината моторика.

По-малко игра на открито. Катеренето по дървета, събирането на жълъди, копаенето в пясък – всички тези занимания естествено развиват силата и координацията на ръцете. Днес обаче тези дейности често се заменят с екрани или организирани занимания, при които децата не използват ръцете си по същия начин.

Промени в детските навици. Дрехите с ластична талия вместо копчета и ципове, предварително нарязаните храни и опакованите закуски намаляват ежедневните възможности децата да упражняват сръчността си. Макар тези удобства да улесняват живота, те също така намаляват естественото обучение чрез действие.

Въпреки че проблемът съществува още преди пандемията, тя вероятно го е задълбочила, като е ограничила ранните детски преживявания като практически занимания, игрите с връстници и присъственото обучение.

Как да помогнем на децата да развият фината си моторика?

Добрата новина? Можем да обърнем тази тенденция – с правилен подход и осъзнатост.

 Предизвикателството „500 часа навън“ – идеята е проста: прекарайте 500 часа с детето си на открито през годината. Това е естествен начин за укрепване на фината моторика чрез катерене, игра и откривателство.

Правете забавни упражнения за фина моторика. Включете игри с пластилин, рязане с ножица, шиене и пъзели в ежедневието.

Въведете „часове без екрани“ (за родителите също!). Ако искаме децата ни да четат повече, да играят повече и да изградят по-добри умения, трябва да им покажем как. Опитайте се да въведете правило за „сутрини без екрани“ или „без технологии след училище“.

Предизвикателство за изкуство и занаяти. Оставете на разположение материали за творчество – без инструкции, само свобода за създаване. Освен че ще държи децата заети, това ще подобри сръчността им.

Включете ги в ръчни дейности. Позволете на децата да опаковат кутии, да пишат картички или да правят ръчно изработени подаръци. Това е чудесен начин да развият фината си моторика, докато се забавляват.

Светът се променя бързо, но детството не трябва. Време е да забавим темпото, да осъзнаем промените и да помогнем на децата си да развият важните умения, от които зависи бъдещето им!

 

Източници:

Назад към всички статии